Preskočiť na obsah

História

Z dejín obce Mýto pod Ďumbierom

Osadu založili baníci, ktorí pre kráľovské mesto Brezno a pre kremnickú mincovňu ťažili drahé kovy a pre huty železo. Obec sa v písomných pamiatkach spomína ako osada, ktorá patrila Breznu. To dalo v úzkom údolí okolo potoka Štiavnička postaviť drevený domček, kde sa ľudia zastavili, oddýchli si a mestskému mýtnikovi zaplatili poplatok za vstup do chotára. Chodili sa sem občerstvovať aj miestni baníci, ktorí v Žlebe vymývali potočné zlato, alebo pálili uhlie v Uhlisku. Títo osadníci si postupne začali pripravovať podmienky aj pre svoje trvalé bývanie. Postavili si domčeky a okolo nich začali obrábať pôdu a stávali sa tak aj roľníkmi.

1657

Prvé zmienky o obci

História obce datuje od roku 1657, osada mala približne „40 duší“. Aj viacero iných dôkazov potvrdzuje, že Mýto tu bolo skôr, ako sa stalo obcou.

1682

Vojská v Mýte

Cez Mýto valili Thökoliho vojská.

1683

Ján simonides a Ján Michlovský

v roku 1683, keď sa uprostred zimy z vyhnanstva vracali rektor breznianskeho gymnázia Ján Simonides a básnik Ján Milchovský, tu boli vľúdne a priateľsky privítaní.

1940

Najväčší počet obyvateľov

Najväčší počet obyvateľov bol v roku 1940, takmer 1200. Po vojne obec zaznamenala najmarkantnejší rozmach, keď sa zrekonštruovalo takmer 88 percent rodinných domov. Postavila sa škola, požiarna zbrojnica, 8 penziónov, 2 hotely, 8 rekreačných zariadení a vyrástlo množstvo chát.

2019

Súčasnosť

V súčasnosti žije v obci 536 obyvateľov.

Kronika obce

https://mytopoddumbierom.sk/kronika-i/

https://mytopoddumbierom.sk/kronika-ii/