Preskočiť na obsah

Výzva polície pre seniorov

Zverejnené 22.12.2023.

VÝZVA POLÍCIE PRE SENIOROV- NEDAJTE SA OKLAMAŤ!  

Polícia zaznamenala v poslednom období nárast trestných činov spáchaných na senioroch. Preto občanov a najmä seniorov UPOZORŇUJE na páchanie podvodov a krádeží pod vymyslenými legendami s rôznymi emotívnymi príbehmi, ktorými sa podvodníci snažia získať dôveru seniorov, dostať sa do ich príbytkov, lokalizovať miesto ich úspor a v nepozornej chvíli od nich podvodne vylákať alebo ich okradnúť o celoživotné úspory. Podvodníci najčastejšie kontaktujú seniorov telefonicky, kde sa predstavujú ako ich príbuzní alebo známi ( vnuk, syn, brat ) a súrne žiadajú požičať peniaze na rôzne účely ( kúpa auta, nehnuteľnosti ). Taktiež sa predstavujú ako lekári a oznámia seniorom, že ich príbuzný spôsobil vážnu dopravnú nehodu, leží v nemocnici, nemôže komunikovať, lebo si pri nehode poškodil jazyk, hlasivky a súrne potrebuje peniaze na vyplatenie škody, ošetrenie a neoznámenie prípadu polícii. Sú prípady keď sa páchatelia do telefónu predstavujú ako policajti, pracovníci elektrárni a podobne.    

    Na základe týchto poznatkov občanov a najmä seniorov vyzývame:

  •  aby boli obozretní voči neznámym osobám, ktoré ich telefonicky kontaktujú rôznych príčin a žiadajú od nich peniaze,
  • aby si skutočnosti uvedené v telefonáte s neznámou osobou overili u ostatných príbuzných alebo osôb, ktorým dôverujú,
  • aby nevolali naspäť na neznáme telefónne čísla,
  • aby nevyberali svoje finančné úspory pre cudzie osoby, nedávali peniaze osobám, ktoré nepoznajú, nevkladali peniaze na cudzie účty a neposielali neznámym osobám peniaze cez finančné služby,
  • aby nepustili cudzie osoby na svoj pozemok, do svojich príbytkov,
  • neposkytovali svoje osobné údaje, údaje o účte a z platobných kariet,
  • aby nekupovali tovar bez daňového dokladu a záručného listu,
  • aby v prípadoch, kde majú podozrenie z podvodného konania kontaktovali Policajný zbor Slovenskej republiky na čísle 158.